Sztuka parzenia kawy
Parzenie kawy to proces, który być może nie jest długotrwały, lecz wymaga dostosowania się do określonych zasad. Na smak czarnego napoju wpływ ma kilka czynników, zalicza się do nich przede wszystkim: jakość kawy, sprzęt wykorzystany do parzenia, a także umiejętności osoby, która daną kawę przygotowuje. Jeżeli chodzi o wybór kawy, to najlepsza jest zawsze stuprocentowa Arabika, a tym bardziej specjalna mieszanka kilku jej gatunków. Co więcej, powinna być świeżo palona, co w praktyce oznacza, że nie mogą minąć więcej niż 3-4 miesiące od jej wypalenia. Za najwyższej jakości uznaje się kawę wypalaną w spalarni rzemieślniczej.
Przechowywanie kawy także ma wpływ na jej właściwości. Opakowanie, które zostało już otwarte, powinno zostać zużyte maksymalnie w ciągu trzech dni. Musimy jednocześnie pamiętać, aby nie trzymać go w lodówce. Z tego też względu, podczas zakupów dobrze zdecydować się na nieduże opakowania, które będziemy w stanie szybko zużyć. Na smak kawy składa się również woda, której użyjemy do parzenia. Sprawdzenie jej stanu zwłaszcza w lokalach gastronomicznych jest punktem obowiązkowym. Woda musi być filtrowana.
Sprzęt do parzenia kawy
Profesjonalni bariści są zdania, że kawę powinno przyrządzać się w ekspresie ciśnieniowym. Parzona w nim kawa nie tylko smakuje, ale i wygląda znakomicie. Na jej powierzchni unosi się bowiem charakterystyczna pianka w kolorze jasnobrązowym. Pianka składa się z oleistych substancji, jakie zostały wyciśnięte z kawy. Ekspres ciśnieniowy to duży wydatek, dlatego na własny użytek lub do mniejszego lokalu, możemy wybrać ekspres automatyczny. Jego obsługa jest znacznie prostsza, poradzą sobie z nią zatem osoby, które nie mają żadnego doświadczenia w parzeniu kawy. Wybierając ekspres, warto zwrócić uwagę, czy jest wyposażony w spieniacz do mleka, dzięki temu przygotujemy o wiele więcej rodzajów kawy. Musimy jednak wiedzieć, że kawa przyrządzona w ekspresie automatycznym szybciej traci aromat oraz temperaturę aniżeli ta, którą przygotujemy w ekspresie ciśnieniowym. Rodzaj urządzenia do parzenia kawy jest niezwykle istotny, jednak nawet najlepszy ekspres, który nie zostanie dokładnie wyczyszczony, nie przyrządzi idealnej kawy. Kluczowe znaczenie ma utrzymanie młynka w odpowiednim stanie. Co więcej, ziarna do mielenia trzeba wymieniać mniej więcej co 400 kilogramów, w innym wypadku, nie zostaną dobrze zmielone.
Jak przyrządzić kawę w ekspresie ciśnieniowym?
Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Zmieloną kawę należy wsypać do sitka i ugniatać tamperem. Woda w bojlerze ekspresu powinna osiągnąć temperaturę ok. 90 stopni, kiedy to nastąpi, należy wyłączyć odpowiedni przycisk i rozpocząć proces ekstrakcji kawy. Woda powinna przepływać powoli, gdyż gwarantuje to lepszy smak oraz aromat kawy. Jest to możliwe głównie dzięki temu, że kawa umieszczona w sitku stanowi pewnego rodzaju opór dla wody, która do niego wpływa. Zmieniając stopień zmielenia kawy, możemy modyfikować czas ekstrakcji.
Sztuka parzenia kawy to jednak nie wszystko. Równie ważne jest bowiem jej zaserwowanie. Niemal każdy rodzaj kawy podaje się w innej filiżance lub szklance. Koniecznie musimy więc zapoznać się ze szczegółowymi zasadami serwowania czarnego napoju.