taca z kawą

Krótka historia kawy

Kawa obecnie jest niezwykle popularna, a mnóstwo osób nie wyobraża sobie bez niej dnia. Docenia się ją przede wszystkim za właściwości pobudzające oraz wyjątkowy smak. Co ciekawe, przyrządzona może zostać na wiele sposobów, a jej rodzajów trudno się doliczyć. Nie zawsze tak jednak było, gdyż kawa pojawiła się w Polsce dopiero pod koniec XVII wieku, początkowo nie zyskała uznania. Powszechnie uważano ją bowiem za napój nie tylko niesmaczny, ale i szkodzący zdrowiu. Publicznie potępiali ją pisarze. Mimo to znalazła się niewielka grupa osób, która chętnie spożywała kawę i rozkoszowała się jej smakiem. Wśród nich nie zabrakło znanych osobistości, takich jak m.in. Bohdan Chmielnicki czy Jan III Sobieski. Z czasem do tego grona dołączyła większa część społeczeństwa, chociaż nie wszyscy mieli do niej dostęp. Kawa była trunkiem elitarnym, dlatego też jej spożywanie było nad wyraz modne. Już w XVIII wieku kawa stała się niezwykle popularne. To właśnie wtedy zaczęły powstawać w Polsce pierwsze kawiarnie, najpierw w Gdańsku, a później także w innych, większych miastach. Proces ten postępował bardzo szybko, pod koniec pierwszej połowy XVIII wieku w samej Warszawie znajdowało się już 180 kawiarni. Przesiadywali w nich szczególnie osoby znane i cenione z działalności politycznej lub artystycznej. Ciekawostkę może stanowić fakt, że kawa znalazła się nawet w medycznych podręcznikach, gdzie polecano ją jako lekarstwo na schorzenia przewodu pokarmowego.

Kawa dostępna w Polsce sprowadzana była z Turcji. Powszechny i najchętniej kupowany rodzaj stanowiła de mocca, chociaż sięgano również po ziarna z Indii Holenderskich. Z początku pito ją bez żadnych dodatków, później dodawano do niej cykorię. W XIX wieku powstała za to pierwsza wytwórnia kawy zbożowej, która szybko zyskała uznanie. Pojawiły się także jej różne substytuty przyrządzane z żołędzi, bobu lub palonego grochu, chociaż spożywali je zwłaszcza ludzie niezamożni.

Współczesne kawiarnie

W dzisiejszych czasach kawiarnie są ogólnodostępne i spotkać je można niemal na każdym rogu. Są to przede wszystkim miejsca, gdzie serwuje się gorące napoje oraz desery. Lokale tego typu nie ograniczają się jednak do czarnej, tradycyjnej kawy. Obecnie do wyboru mamy przynajmniej kilkanaście rodzajów kawy (poznaj ich rodzaje), które często podawane są z różnymi dodatkami, chociażby w postaci czekolady, rumu czy bitej śmietany. Kawiarnie różnią się między sobą wystrojem, menu, ale i charakterem. Dostępne są bowiem duże, sieciowe kawiarnie, jak również lokale kameralne. Przykładem niewielkiej kawiarni o ciekawym wystroju była z pewnością Księgarnia Cafe Fikcja, która funkcjonowała w Gdańsku. To oryginalne miejsce wyróżniał przede wszystkim nietypowy wystrój oraz niecodzienny charakter, który wynikał z połączenia dwóch funkcjonalności: kawiarni oraz księgarni. Powstała w 2009 roku we Wrzeszczu, czyli gdańskiej dzielnicy, która słynęła przede wszystkim z biurowców oraz domów handlowych. „Księgarnia Cafe Fikcja” miała stanowić pewnego rodzaju przeciwwagę dla korporacyjnej rzeczywistości. Była to przestrzeń, która oferowała odpoczynek i filiżankę aromatycznej kawy. W wolnej chwili możliwe stało się również nadrobienie zaległości książkowych, gdyż do dyspozycji klientów oddawano pokaźny zasób książek, jakie można było przejrzeć jeszcze przed zakupem. „Cafe Fikcja” w krótkim czasie zyskała na popularności, organizowano tu koncerty, warsztaty dedykowane dzieciom, jak również spotkania autorskie. W efekcie stała się ona nie tylko kawiarnią i księgarnią, ale także klubem muzycznym oraz dyskusyjnym. Z pewnością było to nietypowe miejsce na mapie Gdańska. Warto dodać, że księgarnia Cafe Fikcja wzięła udział w konkursie na najpiękniejszą kawiarnię w Polsce, a co więcej zakwalifikowała się do ścisłego finału, dzięki czemu pokazana została moc małych kawiarni w naszym kraju. Niestety, po czterech latach klubokawiarnia zakończyła swoją działalność. Nie odbyło się to jednak bez hucznego pożegnania, ponieważ zorganizowano serię czterech pożegnalnych koncertów. Obecnie tego typu miejsc powstaje w Polsce coraz więcej, bez wątpienia kawiarnia Fikcja przetarła im szlaki.

Co znajdziemy we współczesnych kawiarniach?

O ile dawniej w kawiarniach serwowano jeden rodzaj kawy, o tyle obecnie znaleźć można w nich pełne bogactwo smaków i aromatów. Miłośnikom tradycji przypadnie do gustu zwłaszcza espresso, czyli czarna kawa o niezwykle wyrazistym aromacie, która przyrządzana jest w ekspresie ciśnieniowym, a następnie podawana w niewielkiej filiżance. Espresso występują również w wersji z mlekiem, znajdziemy je wówczas pod nazwą espresso macchiato. Wielbiciele łagodniejszego smaku powinny wybrać zaś cappuccino, czyli espresso, które zostało zmieszane ze spienionym mlekiem. Estetyką zachwyca za to latte macchiato – kawa składają się z a trzech warstw: mleka, espresso i pianki. Osoby, które cenią mocniejsze smaki, mogą postawić na kawę po irlandzku. Jest to espresso serwowane z dodatkiem whisky oraz brązowego cukru, nierzadko uzupełnienie tego napoju stanowi również bita śmietana. Warto wspomnieć także o kawach smakowych, obecnie dużą popularnością cieszy się zwłaszcza kawa waniliowa i orzechowa. W kawiarniach znajdziemy nie tylko kawy i inne gorące napoje, ale również desery. Bardzo często także są one na bazie kawy jak, chociażby popularne tiramisu. Coraz więcej, zwłaszcza małych kawiarni posiada w menu ciasta i babeczki własnego wypieku, które mają przyciągnąć gości domowym charakterem. Nierzadko kawiarnie łączone są z kącikiem muzycznym lub czytelnią. Wszystko po to, aby jeszcze bardziej się wyróżnić. To bowiem atmosfera odgrywa w nich najważniejszą rolę, dlatego bardzo istotny jest sam wystrój, który powinien zachęcać do odpoczynku.